Home > Faculty Awards > Morse Alumni Award

Horace T. Morse-University of Minnesota Alumni Association Award for Outstanding Contributions to Undergraduate Education

Each year since 1965-66, the University of Minnesota has recognized a select group of faculty members for their outstanding contributions to undergraduate education.  This honor is awarded to exceptional candidates nominated by colleges in their quest to identify excellence in undergraduate education.  In addition to honoring individual faculty members, the award contributes to the improvement of undergraduate education at the University by publicizing their work to serve as a resource for the whole faculty.

The award, named for a former dean of General College, is made possible through generous support of the University of Minnesota Alumni Association and the Office of the Senior Vice President for Academic Affairs and Provost.

Learn more about about the Morse Alumni Award.

Morse Alumni Award Recipients

2010's | 2000's| 1990's | 1980's | 1960's and 70's

2015 Award Recipients

Sarah BuchananSarah Buchanan, French, Division of the Humanities, University of Minnesota Morris

Sarah Buchanan is an extraordinarily passionate teacher and adviser, who has provided innovative educational leadership, strengthened the University of Minnesota Morris French program, and has inspired great numbers of students with her research in Francophone literature and film.  As one former student describes her, Buchanan is ‘tout feu, toute flamme,’ or ‘all fire, all flame.’  By fostering her students’ critical thinking and curiosity, she challenges them to become global thinkers and citizens.

See a full profile (PDF)

 

Charles Randall FletcherCharles Randall Fletcher, Psychology, College of Liberal Arts

Charles (Randy) Fletcher teaches core courses that contribute to the psychology major and to the training of honors students, including Introductory Psychology, the Honors Research Practicum, and an honors seminar and a higher level course in the Psychology of Language. A creative and inspirational teacher, he motivates his students through classroom learning, individual mentorship, and program development to engage in critical thinking and analytic inquiry.

See a full profile (PDF)

 

Peter HilgerA. Peter Hilger, Construction and Facility Management, Undergraduate Programs, College of Continuing Education

An architect by training, a builder by profession, and a teacher at heart, Peter Hilger leads the Construction and Facility Management program at the University of Minnesota. His passion is teaching, mentorship and strategic thinking. Since 1997, Hilger has been a popular teacher and program builder, developing new initiatives in learning, University collaboration and strong industry partnerships, all of which benefit student success.

See a full profile (PDF)

 

Rashné JehangirRashné Jehangir, Postsecondary Teaching and Learning, College of Education and Human Development

Rashné Jehangir has dedicated her career to improving the academic programs and classroom experiences of undergraduates in the university and across the country through her educational leadership, exemplary teaching, and research. Her emphasis on first generation and bypassed student populations, the most difficult to retain, is exemplary work that has made a measurable difference in retention. We are fortunate to have her teaching and mentoring our students.

See a full profile (PDF)

 

Frank KelsoFrank M. Kelso, Mechanical Engineering, College of Science and Engineering

Frank M. Kelso is an innovator in undergraduate engineering education. A revered classroom teacher, his teaching seamlessly combines engineering theory with real-world applications. Hundreds of students have started successful professional careers through Kelso’s mentorship and his leadership of the Mechanical Engineering Co-op Program. His development of the First-Year-Experience class for all freshmen in the College of Science and Engineering has injected a new dimension of project-based team learning into the college’s freshmen experience.

See a full profile (PDF)

Oliver NicholsonOliver Nicholson, Classical and Near Eastern Studies, College of Liberal Arts

Oliver Nicholson is a lively and passionate teacher who inspires students to follow him into the maze of Roman imperial history.  His role extends well beyond the classroom; he involves undergraduates in his own research and mentors students long after they have graduated.  Our entire undergraduate curriculum is his creation.  He not only designed our majors but also built, from scratch, a thriving College in the Schools program in Latin and Greek.

See a full profile (PDF)

 

Sarah BuchananTed M. Pappenfus, Chemistry, Division of Science and Mathematics, University of Minnesota Morris

Ted Pappenfus has demonstrated excellence in teaching, research and service in the advancement of undergraduate education throughout his career at the University of Minnesota, Morris.  Ted not only successfully engages his students in a wide variety of classes, he helps them develop as researchers and professionals.  Among his diverse contributions are innovative improvements in the undergraduate chemistry curriculum; mentoring numerous undergraduate student researchers; and developing sustainable models of institutional assessment.

See a full profile (PDF)

 

Sarah BuchananR. Lee Penn, Chemistry, College of Science and Engineering

Lee Penn consistently exceeds the regular expectations for teaching, demonstrating a passionate commitment to our teaching mission at all levels. She has served as a chemistry advisor, faculty advisor to several student groups, direct mentor to undergraduates through research projects and mentoring programs, and has developed innovative teaching techniques. Her impact extends far beyond the University of Minnesota through her innovative work with undergraduates to serve the greater community of K-12 teachers and students.

See a full profile (PDF)

 


Past Recipients

2010 - present

Awardee
Department
Year
Giancarlo Casale
History
2014
Sehoya Cotner
Biology Program
2014
Bradley Deane
Division of Humanities, UMM
2014
Lorraine F. Francis
Chemical Engineering and Materials Science
2014
Paul Imbertson
Electrical and Computer Engineering
2014
Ruth A. Lindquist
Adult and Gerontological Health Cooperative
2014
Robert K. Poch
Postsecondary Teaching and Learning
2014
Jane E. Wissinger
Chemistry
2014
Jennifer Deane
Social Sciences, UMM
2013
Christopher Dovolis
Computer Science & Engineering
2013
Carrie Earthman
Food, Science & Nutrition
2013
Karen LaBat
Design, Housing & Apparel
2013
Rachel McCoppin
Liberal Arts & Education, UMC
2013
Susan Staats
Postsecondary Teaching & Learning
2013
Susan Wick
Plant Biology
2013
Dennis R. Becker
Forest Resources
2012
Kathryn Pearson
Political Science
2012
Serge Rudaz
Physics and Astronomy
2012
Steven P. K. Sternberg
Chemical Engineering, UMD
2012
Ulrike Tschirner
Bioproducts and Biosystems Engineering
2012
Christopher J. Cramer
Chemistry
2011
Kirsten Fischer
History
2011
Jeanne L. Higbee
Postsecondary Teaching and Learning
2011
Gary R. Jahn
Slavic Languages and Literatures
2011
Soo-Yin Lim-Thompson
Early Childhood Education, UMC
2011
Susan C. Mantell
Mechanical Engineering
2011
Michelle L. Page
Secondary Education, UMM
2011
Scott Abernathy
Political Science
2010
David Blank
Chemistry
2010
Kent C. Kirkby
Geology & Geophysics
2010
Gwen Rudney
Education, UMM
2010
Julie Schumacher
English
2010
Paul G. Siliciano
Biochemistry, Molecular Biology & Biophysics
2010

Return to top of page

2000 - 2009

Awardee
Department
Date
Don Alstad
Ecology, Evolution & Behavior
2009
Stephen B. Castleberry, Sr.
Marketing, UMD
2009
Carmen M. Latterell
Mathematics & Statistics, UMD
2009
Doreen Geller  Leopold
Chemistry
2009
John P. Loegering
Natural Resources, UMC
2009
Albert (Bud) H. Markhart, III
Horticultural Science
2009
Justin Henry Rubin
Music, UMD
2009
James H. Stout
Geology & Geophysics
2009
Todd Arnold
Fisheries, Wildlife, and Conservation Biology
2008
Janet Schrunk Ericksen
English, UMM
2008
Leon Hsu
Postsecondary Teaching & Learning
2008
Timothy Johnson
Political Science
2008
Terry J. Jones
Astronomy
2008
Kristopher McNeill
Chemistry
2008
Barry McQuarrie
Mathematics, UMM
2008
Kristen C. Nelson
Forest Resources
2008
Praveen Aggarwal
Marketing, UMD
2007
Jay C. Bell
Soil, Water, & Climate
2007
Thomas R. Hoye
Chemistry
2007
Patricia James
Postsecondary Teaching & Learning
2007
Ned Mohan
Electrical & Computer Engineering
2007
Paula L. O'Loughlin
Political Science, UMM
2007
Joel B. Samaha
Sociology
2007
Frederick Asher
Art History
2006
Mark D. Distefano
Chemistry
2006
Pareena Lawrence
Social Studies, UMM
2006
James R. Leger
Electrical & Computer Engineering
2006
Donald Liu
Applied Economics
2006
Randall Charles Moore
Biological Sciences
2006
Marshall D. Stern
Animal Science
2006
Barbara Welke
History
2006
Michael Dennis Browne
English
2005
Amy Lee
Postsecondary Teaching & Learning
2005
Kenneth R. Leopold
Chemistry
2005
Gail Peterson
Psychology
2005
Jon L. Pierce
Management Studies, UMD
2005
Michael E. White
Animal Science
2005
Philip R. Baird
Natural Resources, UMC
2004
Pieranna Garavaso
Humanities, UMM
2004
Howard D. Mooers
Geological Sciences, UMD
2004
Claudia Neuhauser
Ecology, Evolution & Behavior
2004
John Watkins
English
2004
Jon E. Anderson
Science & Mathematics, UMM
2003
Robert J. Brooker
Genetics, Cell Biology & Development
2003
Tom Chase
Mechanical Engineering
2003
Lisa Disch
Political Science
2003
Andrew Elfenbein
English
2003
Josephine Lee
English Language & Literature
2003
Kent R. Mann
Chemistry
2003
Leslie Meek
Psychology, UMM
2003
Patricia J. Bauer
Child Development
2002
Andrea Berlin
Classical & Near Eastern Studies
2002
Nancy E. Carpenter
Science & Mathematics, UMM
2002
Tom Isbell
Theater, UMD
2002
Lary May
American Studies
2002
August H. Nimtz, Jr.
Political Science
2002
Leslie A. Schiff
Microbiology
2002
Cathrine Wambach
Postsecondary Teaching & Learning
2002
Donna Z. Bliss
Nursing
2001
William K. Durfee
Mechanical Engineering
2001
Murray Stowe Jensen
Postsecondary Teaching & Learning
2001
Joan M. Karp
Education, UMD
2001
Daniel Kelliher
Political Science
2001
Paul T. Magee
Genetics, Cell Biology & Development
2001
Dwight Purdy
Humanities, UMM
2001
Gary C. Thomas
Cultural Studies & Comparative Literature
2001
Stephen Adams
English, UMD
2000
Dorothy H. Anderson
Forest Resources
2000
Gordon Hirsch
English
2000
John W. Newstrom
Management Studies, UMD
2000
Peh H. Ng
Science & Mathematics, UMM
2000
Robert O. Pepin
Physics
2000
Theofanis G. Stavrou
History
2000
Paul J. Strykowski
Mechanical Engineering
2000

Return to top of page

1990 - 1999

Awardee
Department
Date
Jill Barnum
General College
1999
Bart D. Finzel
Economics, UMM
1999
Ann S. Masten
Child Development
1999
Jim Perry
Forest Resources
1999
Jeffrey Ratliff-Crain
Psychology, UMM
1999
Karl A. Smith
Civil Engineering
1999
Joel Weinsheimer
English
1999
John S. Wright
English
1999
John Beatty
Ecology, Evolution & Behavior
1998
Denise A. Guerin
Design, Housing & Apparel
1998
Jay Hatch
Postsecondary Teaching & Learning
1998
Linda Miller-Cleary
English, UMD
1998
Lawrence Rudnick
Astronomy
1998
E. Calvin Alexander, Jr.
Geology & Geophysics
1997
John S. Anderson
Biochemistry
1997
Russell F. Bey
Veterinary Pathobiology
1997
Kenneth J. Heller
Physics
1997
Engin Sungur
Science & Mathematics, UMM
1997
W. Daniel Svedarsky
Natural Resources, UMC
1997
Eileen M. Zeitz
Foreign Languages & Literatures, UMD
1997
Jacquelyn N. Zita
Women's Studies
1997
Terence H. Cooper
Soil, Water, & Climate
1996
Gary R. Gray
Chemistry
1996
Alan G. Hunter
Animal Science
1996
Virginia T. Katz
Communication, UMD
1996
Willard Koukkari
Plant Biology
1996
Judith A. Martin
Geography
1996
Jennifred G. Nellis
Studio Art, UMM
1996
Angelita D. Reyes
Women's Studies
1996
Steve S. Smith
Political Science
1996
Patrick J. Starr
Mechanical Engineering
1996
Christopher M. Anson
English Language & Literature
1995
David D. Biesboer
Plant Biology
1995
Joan Garfield
Educational Psychology
1995
Emily E. Hoover
Horticultural Science
1995
Roger S. Jones
Physics
1995
Helen Mongan Rallis
Education, UMD
1995
Geoffrey Sirc
General College
1995
Charles E. Speaks
Communication Disorders
1995
Charles Sugnet
English Language & Literature
1995
John L. Sullivan
Political Science
1995
William I. Brustein
Sociology
1994
James Farr
Political Science
1994
Leslie B. Hansen
Animal Science
1994
Linda Rae Hilsen
Instructional Development Service, UMD
1994
Laura Coffin Koch
Postsecondary Teaching & Learning
1994
Alex J. Lubet
Music
1994
Marvin Marshak
Physics
1994
Roger Pierce Miller
Geography
1994
Chris Paola
Geology
1994
Thomas M. Scanlan
Rhetoric
1994
John D. Allison
Physical Medicine & Rehabilitation
1993
Rose M. Brewer
Afro-American & African Studies
1993
James A. Carlson
Humanities, UMM
1993
William P. Cunningham
Genetics & Cell Biology
1993
Donald M. Gillmor
Journalism & Mass Communication
1993
Marti Hope Gonzales
Psychology
1993
Joann M. Johnson
Health, Physical Education & Recreation, UMD
1993
Larry L. Miller
Chemistry
1993
Ephraim M. Sparrow
Mechanical Engineering
1993
Clare K. Woodward
Biochemistry
1993
Ann Aiko Bergeron
Theater/Fine Arts, UMD
1992
John R. Freeman
Political Science
1992
William H. Hanson
Philosophy
1992
Klaus P. Jankofsky
English, UMD
1992
Karen Lofsness
Laboratory Medicine & Pathology
1992
Robert G. McKinnell
Genetics & Cell Biology
1992
Willis Peterson
Agricultural & Applied Economics
1992
Leonard A. Polakiewicz
Slavic Languages & Literatures
1992
James H. Rothenberger
Epidemiology
1992
Raj G. Suryanarayanan
Pharmaceutics
1992
Frederick A. Cooper
Classical & Near Eastern Studies/Art
1991
Van D. Gooch
Science & Mathematics, UMM
1991
Nina M. Graves
Pharmacy Practice
1991
Warren E. Ibele
Mechanical Engineering
1991
Richard W. Lichty
Business & Economics, UMD
1991
Carol A. Miller
American Studies
1991
Joan Iverson Nassauer
Landscape Architecture
1991
Thomas K. Soulen
Plant Biology
1991
Bert T. Swanson
Horticultural Science
1991
Mary Susan Ubbelohde
Architecture
1991
Lisa D. Albrecht
Social Work
1990
William R. Charlesworth
Institute of Child Development
1990
Terence Collins
General College
1990
James F. P. Cotter
Science & Mathematics, UMM
1990
Laurie Schultz Hayes
Rhetoric
1990
Alan B. Hooper
Biochemistry, Molecular Biology, & Biophysics
1990
Suhas V. Patankar
Mechanical Engineering
1990
Louis H. Pignolet
Chemistry
1990
Douglas F. Robertson
General College
1990
Muriel B. Ryden
Nursing
1990

Return to top of page

1980 - 1989

Awardee
Department
Date
Franklin H. Barnwell
Ecology, Evolution & Behavior
1989
Eugene Borgida
Psychology
1989
Lillian Bridwell-Bowles
English
1989
Edward L. Farmer
History
1989
Maureen A. O'Brien
Business & Economics, UMD
1989
Donald E. Otterby
Animal Science
1989
W. Phillips Shively
Political Science
1989
Steve R. Simmons
Agronomy & Plant Genetics
1989
Cheryl L. Zimmerman
Pharmaceutics
1989
Laura J. Duckett
Nursing
1988
Raymond D. Duvall
Political Science
1988
Phyllis Freier
Institute of Technology
1988
Calvin Kendall
English
1988
Barbara M. Killen
General College
1988
Theodore P. Labuza
Food Science & Nutrition
1988
Thomas M. Skovholt
Educational Psychology
1988
Charles E. Walcott
Political Science
1988
Jean Ward
Journalism
1988
Fred M. Amram
General College
1987
Iris D. Charvat
Plant Biology
1987
Maria L. Gini
Computer Science
1987
Brian L. Job
Political Science
1987
Walter H. Johnson
Institute of Technology
1987
Gail A. Koch
General College
1987
Susan K. McClary
Music
1987
Martin W. Sampson, III
Political Science
1987
Mark E. Wilson
Waseca
1987
Curt L. Anderson
Business & Economics, UMD
1986
Bert Fristedt
Mathematics
1986
David Lyle Giese
General College
1986
George Green
History
1986
Gary N. McLean
Work, Community & Family Education
1986
Ronald John Sawchuk
Pharmaceutics
1986
Michael J. Simmons
Genetics & Cell Biology
1986
Janet D. Spector
Anthropology
1986
Connie Weil
Geography
1986
Mahmoud M. Abdel-Monem
Pharmacy
1985
William A. Anderson
Waseca
1985
Paul P. D'Andrea
Liberal Arts
1985
Mariam Darce Frenier
History, UMM
1985
Allen B. Johnson
General College
1985
Richard W. Ojakangas
Geology, UMD
1985
Roland L. Peterson
Work, Community & Family Education
1985
John E. Turner
Political Science
1985
Candido P. Zanoni
General College
1985
Wilbert H. Ahern
History, UMM
1984
C. Eugene Allen
Agricultural, Food & Environmental Sciences
1984
Thomas F. Brothen
General College
1984
Clarke A. Chambers
History
1984
Gerald M. Erickson
Liberal Arts
1984
Harlan S. Hansen
Education & Human Development
1984
Patrick A. Kroll
General College
1984
Verna L. Rausch
Medical School
1984
D. Peter Snustad
Genetics & Cell Biology
1984
Russell S. Adams, Jr.
Agricultural, Food & Environmental Sciences
1983
James L. Bowyer
Wood & Paper Science
1983
John M. Dolan
Philosophy
1983
Dennis R. Hower
General College
1983
Mark A. Luker
Letters & Science, UMD
1983
Paul C. Rosenblatt
Family Social Science
1983
James B. Van Alstine
Geology, UMM
1983
Kathleen M. Accola
Nursing
1982
Thomas C. Buckley
General College
1982
Tom Clayton
English
1982
Clough W. Cullen
Waseca
1982
Shirley N. Garner
English
1982
Roland L. Guyotte
History, UMM
1982
Archibald I. Leyasmeyer
English
1982
Vernon B. Cardwell
Agronomy & Plant Genetics
1981
James C. Cloyd
Pharmacy
1981
Daniel F. Detzner
General College
1981
Charles L. Matsch
Geology, UMD
1981
Peter Rosko
Finance
1981
Everett Lavern Sutton
Music
1981
Gerhard H. Weiss
German, Scandinavian & Dutch
1981
Richard D. Ashmun
Education & Human Development
1980
Robert L. Brown, Jr.
English
1980
Jerome E. Gates
General College
1980
Eugene E. Grossman
Psychology, UMD
1980
Joseph J. Latterell
Chemistry, UMM
1980
Lura M. Morse
Human Ecology
1980
Frederick W. Peterson
Art History, UMM
1980

Return to top of page

1965 -1979

Awardee
Department
Date
Harold F. Arneman
Agricultural, Food & Environmental Sciences
1979
Abraham S. Berman
Institute of Technology
1979
Peter A. French
Philosophy, UMM
1979
Richard D. Goodrich
Agricultural, Food & Environmental Sciences
1979
Patrick E. Hanna
Medicinal Chemistry
1979
Stuart B. Schwartz
History
1979
Dwaine R. Tallent
Business & Economics, UMD
1979
W. Andrew Collins
Child Development
1978
Vincent P. Hegarty
Agriculture/Human Ecology
1978
Samuel Kirkwood
Biological Sciences
1978
Richard Leppert
Cultural Studies & Comparative Literature
1978
Roger G. Schroeder
Carlson School of Management
1978
George L. Shapiro
Liberal Arts
1978
Fredric R. Steinhauser
General College
1978
Philip P. Allen
Waseca
1977
Evelyn Hansen
General College
1977
James G. Henkel
Pharmacy
1977
Ernest D. Kemble
Psychology, UMM
1977
Kenneth J. Nafziger
Music, UMM
1977
Mischa Penn
Anthropology
1977
Betty W. Robinett
Liberal Arts
1977
Karen R. Viskochil
Medical School
1977
Julie A. Carson
Liberal Arts
1976
Hollie L. Collins
Biology, UMD
1976
Patricia M. Fergus
Liberal Arts
1976
Joseph A. Gallian
Mathematics & Statistics, UMD
1976
Magnus Olson
Biological Sciences
1976
Michael Q. Patton
Liberal Arts
1976
Vera M. Schletzer
Continuing Education & Extension
1976
James B. Togeas
Science & Mathematics, UMM
1976
Arthur Erdman
Mechanical Engineering
1975
Thomas Kraabel
Liberal Arts
1975
Jane Maddy
Education, UMD
1975
Norman Moen
General College
1975
Jack Moran
Institute of Technology
1975
Howard Morris
Agricultural, Food & Environmental Sciences
1975
Katherine Nash
Liberal Arts
1975
Ted Underwood
History, UMM
1975
James H. Brutger
Fine Arts, UMD
1974
Ronald Chastain
Liberal Arts
1974
Roger Clemence
Institute of Technology
1974
Forrest Harris
General College
1974
Donald B. Lawrence
Biological Sciences
1974
Bernice Lund
Mathematics, UMM
1974
Arnett C. Mace
Natural Resources
1974
Gerhard Neubeck
Human Ecology
1974
Jooinn Lee
Social Sciences, UMM
1973
Donald G. McTavish
Sociology
1973
Sharon Wilford
Nursing
1973
Thomas D. Bacig
Sociology/Anthropology, UMD
1972
Eric Klinger
Psychology, UMM
1972
Fred E. Koller
Agricultural, Food & Environmental Sciences
1972
Warren G. Meyer
Education & Human Development
1972
Lewis G. Palmer
Mechanical Engineering
1972
Leon Reisman
General College
1972
Ronald Caple
Chemistry, UMD
1971
Harold Deutsch
Liberal Arts
1971
Laddie Elling
Agricultural, Food & Environmental Sciences
1971
John D. Helmberger
Agricultural, Food & Environmental Sciences
1971
George J. McCutcheon
General College
1971
William O. Peterfi
Political Science, UMM
1971
Robert C. Brasted
Institute of Technology
1970
Robert J. Falk
Psychology, UMD
1970
Clifton Gray
Psychology, UMM
1970
David O. Kieft
History
1970
Thomas Walz
University College
1970
Val Woodward
Genetics & Cell Biology
1970
Stanley Dagley
Biological Sciences
1969
Raymond Lammers
Speech & Theatre, UMM
1969
Toni A. McNaron
English
1969
John D. McRae
Pharmacy
1969
Merle P. Meyer
Forestry
1969
Theodore Uehling
Philosophy, UMM
1969
Glen R. Berryman
Administration, Carlson School of Management
1968
Paul A. Cartwright
Institute of Technology
1968
James C. Gremmels
English, UMM
1968
David W. Noble
American Studies
1968
Robert Randleman
Education & Human Development
1968
Lawrence H. Smith
Agricultural, Food & Environmental Sciences
1968
Abe B. Baker
Medical School
1967
O. Truman Driggs, Jr.
History, UMM
1967
Roxana R. Ford
Human Ecology
1967
George McCune
General College
1967
William McDonald
Liberal Arts
1967
John S. Meyers
Institute of Technology
1967
David Cooperman
Sociology
1966
William Rosenthal
English, UMD
1966
Kenneth E. Winsness
Forestry
1966

Return to top of page